B.A.R.F. - co jí naše smečka

Brixie Již několik let krmím holky syrovým masem, kostma, zeleninou a nejrůznějšími doplňky, neustále studuji knihy a různé materiály ke kterým se dostanu, jezdím na přednášky a semináře a čerpám informace od zkušenějších kynologů. Nechci tu psát nějaké návody, jen vás seznámit s jídelníčkem našich psích holek a že jde krmit psa i jinak, než jen nasypat granule do misky. Já říkám, že nemám psy kosmonauty, aby jedli granule :).

Dokonce se nám daří krmit masem i o dovolených, první, co mě zajímá, jestli je k dispozici lednička nebo mražák a jestli si tam můžu uskladnit maso pro psy.

Co je vlastně zkratka B.A.R.F.? Překládá se různě: Bones And Raw Food (kosti a syrová potrava), Born Again Raw Feeders (znovuzrozen krmit syrově) , Biologisch Artgerechte Rohe Futerung (biologicky vhodná syrová výživa) ...

Já osobně říkám, že krmím masem a doplňky, ale spojení B.A.R.F. už začíná být známé a tak když ho použiji, tak většina lidí ví o co se jedná.

Proč jsem se rozhodla krmity psy masem? Jednak je to pro psa přirozené a pak vím, co jim dávám, mám nad tím kontrolu, také mě k tomu přiměly časté zažívací potíže zlaťandy Bely, od doby, co krmím masem neměla jediný problém. Holky jsou čilejší, vitálnější, mají hezčí srst a nemají trávicí problémy, nebo problémy se zubním kamenem a na jídlo se vyloženě teší.

Maso beru od firem Do psí misky, Barfík a sem tam k nám zavítá kamarádka Anička Rožňová - www.probarf.cz, která také rozváží maso, ale k nám jezdí vyjímečně.

 
Fotogalerie toho, co holky jí:
 
Čím krmíme:
Hovězí maso: hovězí ořezy, hovězí hrubomletá svalovina, zelené neprané dršťky, hrtany, trachea, plíce, slezina, játra, srdce, ledviny, vemeno, žebra a kosti na okusování.
Telecí maso: telecí ořezy, telecí s kostí.
Zvěřina: srnčí a jelení ořezy, hrubomletá zvěřina (srnčí a jelení), srnčí žebra, sem tam nějaká kachna z honu. V žádném případě nekrmím divočáka a zvěřině s ním se vyhýbám (riziko Aujeszkyho choroby).
Vepřové maso: vepřové ořezy, žaludky, hrtany, plíce, sleziny, srdce, kosti na okus.
Kuřecí maso: skelety, křídla, stehna, krky, srdce, žaludky, játra.
Ryby: celé makrely, sledě, ořezy z lososa, kapr, cejn. Ryby dostávají celé i s kostma, opravdu není důvod se jich bát.
Další: někdy se mi podaří sehnat skopové hrubomleté, žebra nebo ořezy, kachní krky, krůtí nebo králičí maso.
 
Přílohy a doplňky: přílohy dávám nejčastěji zeleninové, snažím se dávat sezónní zeleninu, kterou nejčastěji kupuji v obchodech nebo na trhu, dávám jakoukoliv ke které se dostanu. Přidávám také nejrůznější bylinky, které nasbírám v lese nebo na louce, něco si vypěstuji a nasuším.. Z doplňků dávám mořské řasy, hydrolyzovaný kolagen, pivovarské kvasnice, drcený šípek, med, mořskou sůl, vejce, různá semínka a oleje: lněný, konopný, rybí, lososový, do oleje někdy naložím česnek nebo rozmarýn a holky tak mají česnekový nebo rozmarýnový olej. Oleje kupuji v bio kvalitě ve zdravé výživě. Krmím i nejrůznější ovoce, ne denně ale občas holky dostanou, nejčastěji jablka. Sem tam dám i ořechy, jogurt (domácí), sýr cottage a jako pamlsky jim suším plíce, sleziny, játra ....
 
Nedvám holkám obilné přílohy, dřív dostaly třeba jednou nebo dvakrát měsíčně, s trávením neměly nikdy problém, ale nevidím důvod, proč do nich cpát obilí.
 
Maso, kosti a zeleninu dávám v poměru 50:30:20. Kosti krmím každý den ráno a večer dostávají holky maso s přílohou a doplňky. Kosti dávám vždy masité, nikdy ne holé. Kuřecí skelety dávám s olejem, k srnčím žebrům přidávám vnitřnosti (nejčastěji játra), aby holky neměly zácpu. Docela se mi to osvědčilo. Vápník z kostí je pro psa velmi důležitý a lze jej jen těžko něčím nahradit. Doplňky pak přidávám každý den něco, někdy nedostanou žádné doplňky. Nejde o to mít vyváženou stravu denně, ale v rámci delšího období - např. měsíce. Když vidím, že holky hubnou, tak jim přidám, když začínají přibýrat, tak uberu. V zimě, když chodím s čertíkama na hony, tak přidávám i např.hovězí lůj a Brixie miluje sádlo :).